اسپری درایر

خشک­ کن پاششی یا اسپری درایر

خشک ­کن پاششی یکی از انواع خشک ­کن­های رایج در صنایع مختلف است. در این نوع خشک­ کن، ابتدا مواد به صورت ذرات ریز درمی­آیند و سپس در مجاورت با هوای داغ، خشک می­شوند. عموما مواد با استفاده از اتمایزر اسپری می­شود تا به صورت ذرات ریز درآید. خشک­ کن پاششی متشکل از

  • پمپ برای انتقال خوراک
  • اتمایزر
  • هیتر هوا
  • توزیع ­کننده هوا
  • محفظه خشک کردن
  • سیستم­هایی برای جدا کردن ذرات از هوای خروجی است. این نوع خشک­ کن در صنایعی مثل صنایع غذایی و دارویی که مواد حساس به دما هستند، کاربرد زیادی دارد. مشخصات محصول خروجی به عوامل مختلفی از جمله طراحی خشک­کن، مشخصات خوراک و پارامترهای فرآیندی بستگی دارد.
 
اسپری درایر

اسپری درایر

کاربرد­های اسپری درایر

اسپری درایر در صنایع دارویی برای خشک کردن مواد دارویی مثل

  • واکسن­ها
  • فرآورده­های خونی
  • پنی­سیلین و … استفاده می­شود. همچنین در صنایع غذایی (موادی مثل شیر، پروتئین سویا، کشک و … )، صنایع شیمیایی (موادی مثل کاتالیست­ها، آمینواسیدها و …)، صنایع کود (موادی مثل نیترات­ها، نمک­های آمونیوم، فسفات­ها و … )، صنایع شوینده­ها، بیوشیمی، صنایع سرامیک و غیره کاربرد دارد.

نحوه عملکرد اسپری درایر

خوراک با استفاده از پمپ مناسب (معمولا منوپمپ) وارد اتمایزر می­شود. اتمایزر با دور 20-15 هزار دور در دقیقه، خوراک را به ذرات ریز تبدیل می­کند تا حداکثر انتقال حرارت صورت گیرد. اندازه ذرات بسته به نوع ورودی بین 20 تا 180 میکرون می­تواند باشد. از سوی دیگر، هوای داغ با استفاده از هیتر یا مشعل تولید شده و از طریق توزیع­کننده هوا وارد سیستم می­شود.

در محفظه خشک کردن، ذرات اسپری شده با جریان هوای داغ در تماس قرار می­گیرد. انتقال حرارت به سرعت انجام می­گیرد و پودر یا ذرات ریز خشک در زمان کم حاصل می­شود. ذرات با اندازه بزرگتر از بخش انتهایی خشک­ کن خارج می­شود، در حالی که ذرات با اندازه کوچکتر همراه با هوای داغ وارد سیکلون می­شود. هوا به صورت مماسی وارد سیکلون می­شود. مواد جامد به دلیل چگالی بیشتر به دیواره برخورد می­کند و به صورت مماسی به انتهای سیکلون حرکت می­کند و هوا از بخش مرکزی به بالا منتقل می­شود. اگر ذرات ریز باز هم در هوا وجود داشتند لازم است یک بگ فیلتر نیز بعد از سیکلون قرار گیرد. البته پیشنهاد می­شود تهیه بگ فیلتر به بعد از تست عملیاتی موکول شود تا هزینه بی مورد به فرایند تحمیل نشود. در صورتی که بگ فیلتر لازم بود، تعدا بگ ها، قطر و طول طراحی می­شود و به سادگی به فرایند اضافه خواهد شد. در انتهای سیکلون (یا بگ فیلتر) یک شیر روتاری ولو قرار می­گیرد تا مواد به صورت پیوسته از محیط خارج شود و همزمان از خروج یا ورود هوا جلوگیری شود. همچنین شایان ذکر است که تعدادی چکش پنوماتیک در محفظه خشک کردن تعبیه می­شود تا در صورت لزوم، برای جدا کردن ذراتی که به دیواره محفظه چسبیده­اند، استفاده شود.

 

اسپری درایر